uvod

Úřad městské části Brno-sever

Naleznete zde informace o činnosti zvolených zastupitelů, práci odborů, novinkách na úřední desce nebo tiskové zprávy vztahující se k  naší městské části.

Rodinná politika Brna-sever
I.C.E. karta neboli Seniorská obálka
 

Urbanistické studie – pořízené ÚMČ Brno-sever

Park Tišnovka
V roce 2016 byl zrealizován a uveden do provozu zcela nový park Tišnovka v prostoru výhybny bývalé železniční trati Tišnovka. Park byl zpřístupněn z ulice Svitavská a z ulice Rotalova přes areál domů se sociálními službami pro seniory. Park již nějaký čas slouží veřejnosti i seniorům z přilehlého areálu a postupně se dotváří do konečného stavu. V analýze území z roku 2014 je prezentován prvotní návrh, který byl během projektování i realizace postupně korigován.

Revitalizace parku Marie Restituty
V roce 2016 byla zpracována urbanistická studie „Revitalizace parku Marie Restituty“ s cílem připomenout odpovídajícím způsobem osobnost Marie Restituty, po níž je park pojmenován, dále reagovat na změny v bezprostředním okolí a zapojit do hlavního prostoru parku i poslední úsek tělesa bývalé železniční trati Tišnovka. Realizována je již první část projektu, týkající se bývalé Tišnovky v horní oblasti parku.

Centrum Soběšice
Studie „Centrum Soběšice“ z roku 2016, jejímž cílem bylo vyřešit chybějící centrální prostor, je navržena ve dvou variantách, z nichž jedna s názvem „Venkovní tělocvična“ navrhuje velkorysejší úpravy, které by pomohly vyřešit špatnou propustnost územím. V současné době je reálnější umírněnější varianta s názvem „Sokolská zahrada“. Značný posun ve zlepšení centrálního prostoru Soběšic by mohlo přinést získání staré Sokolovny do majetku města Brna. Tím by mohlo dojít ke zlepšení vybavenosti obce i vybavení sportoviště TJ Sokol, které se v centrální části nachází a slouží i veřejnosti.

Vnitroblok Zubatého – Mostecká
Urbanisticko-architektonická studie Zubatého – Mostecká z roku 2017 byla zpracována za účelem prověření využitelnosti vnitrobloku, který je v současnosti značně limitován nefunkčním tělesem bývalé železniční trati Tišnovka. Podnětem byl požadavek umožnit nový vjezd do areálu Hasičského záchranného sboru JmK. Východiskem by bylo odstranění nejdříve části a posléze celého úseku náspu v předmětném vnitrobloku. Tímto navrácením terénu do původního rovinatého stavu by se otevřela možnost kvalitnějšího využití vnitrobloku. Studie slouží jako podklad pro změnu funkcí v novém územním plánu města Brna.

Tomkovo náměstí
Oblast Tomkova náměstí a jeho okolí byla postupně degradována dopravním koridorem v trase velkého městského okruhu (VMO). Předmětem řešení studie „Tomkovo náměstí“ z roku 2018 jsou dvě větší plochy při ústí do obytné ulice Cacovické, které mohou být funkčním veřejným prostranstvím i po výstavbě úseku VMO. Způsob, jak docílit tohoto stavu v rámci výstavby VMO Tomkovo náměstí, je nutno hledat, jelikož projektová dokumentace ke stavbě VMO opomenula skutečnost, že tímto územím procházejí a zdržují se zde lidé. Předmětná studie je pro MČ Brno-sever argumentačním nástrojem k tomu, jak vyjednat co nejlepší podmínky pro možnost užívání vymezeného prostoru obyvatelstvem, na nějž bude mít stavba VMO Tomkovo náměstí zásadní dopad.

Náměstí v Divišově čtvrti
V roce 2020 byla zpracována urbanistická studie, jejímž cílem bylo komplexní vyřešení vstupního prostoru Divišovy čtvrti. Pro budoucí rozvoj bylo třeba navrhnout hlavní prostranství (náměstíčko), a to z hlediska úpravy a dosadby zeleně, po uhynutí původních vzrostlých smrků, i doplnění mobiliáře a úpravu ploch. V návaznosti na změnu Územního plánu města Brna, která byla provedena v roce 2020, bylo třeba si ujasnit možnosti řešení vzniklé návrhové plochy městské zeleně pod železničním náspem, která dle původního návrhu územního plánu byla plochou stavební. Město Brno vyšlo vstříc požadavkům občanů a tuto plochu na městských pozemcích změnilo na plochu nestavební určenou pro veřejnou zeleň, jako vhodnější entrée do přírodního prostředí údolí u Antoníčka.