Úřad městské části Brno-sever
Naleznete zde informace o činnosti zvolených zastupitelů, práci odborů, novinkách na úřední desce nebo tiskové zprávy vztahující se k naší městské části.
- Usnesení rady
- Usnesení zastupitelstva
- Jednací řád zastupitelstva
- Novinky na úřední desce
- Kontakty na odbory
- Výběrová řízení personalistika
- Czech POINT
- Registr smluv
Vyhlášení nouzového stavu a související opatření – AKTUALIZACE 30.03.2020 - 12. březen 2020
- Podrobnosti
- Kategorie: Uncategorised
12. března 2020
Vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlašuje pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru (označovaný jako SARS CoV-2) na území České republiky nouzový stav na dobu od 14.00 hodin dne 12. března 2020 na dobu 30 dnů.
Od soboty 14. března 00.00 hodin platí i mimořádná opatření v mezinárodní dopravě.
Vládou vyhlášené mimořádné opatření v souvislosti s vyhlášením stavu nouze se dotýká i Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Ministerstvo zveřejnilo informace k přijatým opatřením.
Na základě vyhlášení stavu nouze vydalo Ministerstvo vnitra mimořádné opatření o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic České republiky.
Informace pro osoby cestující do zahraničí o změnách v souvislosti s vyhlášením mimořádného opatření naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
USNESENÍ VLÁDY K VYHLÁŠENÍ NOUZOVÉHO STAVU NALEZNETE ZDE.
OPATŘENÍ O DOČASNÉM ZNOVUZAVEDENÍ OCHRANY VNITŘNÍCH HRANIC ČR NALEZNETE ZDE, PŘÍLOHU OPATŘENÍ ZDE.
OPATŘENÍ O ZÁKAZU POŘÁDÁNÍ KULTURNÍCH, SPORTOVNÍCH A DALŠÍCH AKCÍ S ÚČASTÍ NAD 30 OSOB NALEZNETE ZDE.
OPATŘENÍ O ZÁKAZU ŠKOLNÍ DOCHÁZKY, VZDĚLÁVACÍCH A VOLNOČASOVÝCH AKTIVIT VE ŠKOLSTVÍ NALEZNETE ZDE.
OPATŘENÍ O ZÁKAZU VSTUPU DO ČR A CESTOVÁNÍ DO RIZIKOVÝCH ZEMÍ NALEZNETE ZDE.
OPATŘENÍ V MEZINÁRODNÍ OSOBNÍ DOPRAVĚ NALEZNETE ZDE.
13. března 2020
Čeští občané a v ČR žijící cizinci nesmějí od půlnoci z neděle na pondělí 16. března až na výjimky opustit republiku. Současně začne platit i obdobný zákaz pro cizince, kteří by chtěli přijet do České republiky a nemají zde trvalý či dlouhodobý přechodný pobyt. Rozhodla o tom spolu s dalšími preventivními opatřeními proti šíření koronaviru vláda na mimořádném zasedání v pátek 13. března 2020.
Zákaz vstupu do České republiky, který nabude platnosti od 16. března, 00.00 hodin, platí pro všechny cizince s výjimkou osob, které mají v ČR trvalý pobyt nebo přechodný pobyt delší 90 dnů, a osob, jejichž vstup na české území je v zájmu České republiky. Od stejného termínu platí zákaz pro Čechy a v ČR žijící cizince vycestovat do zahraničí. Výjimku z těchto opatření může udělit ministr vnitra, dostanou ji například řidiči nákladních automobilů, strojvůdci a vlakové čety či posádky dopravních letadel a také občané, kteří do zahraničí nebo do ČR dojíždějí za prací, pokud se jedná o lokalitu do 100 kilometrů od státních hranic. Podrobnosti naleznete na webových stránkách Ministerstva vnitra.
OPATŘENÍ NALEZNETE ZDE.
Vláda dále rozhodla, že nařízení o povinné čtrnáctidenní karanténě po návratu ze zahraničí se bude kromě Itálie od 13. března 12.00 hodin nově vztahovat i na další vybrané rizikové země, jimiž jsou v současné době Čína, Jižní Korea, Írán, Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Švýcarsko, Švédsko, Nizozemsko, Belgie, Velká Británie, Norsko, Dánsko a Francie. Aktuální seznam zemí naleznete na stránkách Ministerstva zdravotnictví.
Karanténa se bude týkat dospělých i dětí, kteří jsou občany České republiky, a cizinců s trvalým pobytem nebo přechodným pobytem nad 90 dnů na území ČR. Stejně jako v případě návratu z Itálie jsou tyto osoby povinny obrátit se bezkontaktním způsobem na praktického lékaře či pediatra a ti jsou povinni jim obratem vystavit rozhodnutí o karanténě v délce 14 dnů.
Toto opatření se opět netýká řidičů nákladních vozidel a autobusů, posádek dopravních letadel, strojvedoucích, vlakových čet a vozmistrů, lodních kapitánů a členů posádek plavidel a posádkám vozů správce komunikace, kteří přes riziková území tranzitují nebo zajišťují přepravu. Mají se ale chovat s maximální obezřetností.
OPATŘENÍ NALEZNETE ZDE.
Ministři upravili i pravidla pro kamionovou dopravu. Do odvolání se ruší nedělní zákaz jízdy kamionů nad 7,5 tuny na českých silnicích.
OPATŘENÍ NALEZNETE ZDE.
Vláda rovněž doplnila už platné mimořádné opatření o zákazu přítomnosti veřejnosti ve vybraných provozovnách. Nově se zákaz s účinností od 14. března 2020 od 6.00 hodin týká i bazénů a turistických informačních center. Vnitřní a venkovní sportoviště je možné využít jen za podmínky, že se na nich nebude v jednu chvíli pohybovat více než 30 osob. K 14. březnu 2020, 6.00 hodin je zakázán také maloobchodní prodej na tržnicích a tržištích.
OPATŘENÍ NALEZNETE ZDE.
Vláda se zabývala také situací ve věznicích a rozhodla, že s účinností od 14. března 2020 od 00.00 hodin zakáže po dobu vyhlášení nouzového stavu ve věznicích a ústavech pro výkon zabezpečovací detence návštěvy obviněných, odsouzených i chovanců. Výjimku bude moci povolit ministryně spravedlnosti. Zároveň ale vláda umožní vězňům a chovancům přijímat více balíčků a častěji telefonovat.
OPATŘENÍ NALEZNETE ZDE.
Vláda rovněž v rámci vyhlášeného nouzového stavu uložila studentům v denní formě studia vyšších odborných a vysokých škol v oborech vzdělání zaměřených na sociální práci a sociální pedagogiku, sociální pedagogiku, sociální a humanitární práci, sociální práci, sociálně právní činnost, charitní a sociální činnost nebo v programu zaměřeném na sociální práci, sociální politiku, sociální pedagogiku, sociální péči, sociální patologii, právo nebo speciální pedagogiku pracovní povinnost s cílem zajistit poskytování péče v zařízeních sociálních služeb. Případné konkrétní nasazení studentů bude vláda vyhlašovat operativně v součinnosti s hejtmany a primátorem hlavního města Prahy.
USNESENÍ NALEZNETE ZDE.
Ministři schválili také novelu nařízení vlády, kterým se pro účely trestního zákoníku stanoví, co se považuje za nakažlivé lidské nemoci, nakažlivé nemoci zvířat, nakažlivé nemoci rostlin a škůdce užitkových rostlin. Na seznam byl nově doplněn koronavirus SARS-CoV-2. To znamená, že se riziku trestního stíhání vystavuje každý, kdo by koronavirus úmyslně šířil.
14. března 2020
Vláda České republiky rozhodla s účinností od 14. března 2020 od 6.00 o uzavření všech obchodů, s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších.
OPATŘENÍ NA MALOOBCHODNÍ PRODEJ A SLUŽBY NALEZNETE ZDE.
15. března 2020
Na mimořádném jednání vlády v neděli 15. března 2020 vláda rozhodla v rámci preventivních kroků proti šíření koronaviru SARS CoV-2 o dalších mimořádných opatřeních. Od půlnoci 16. března až do 24. března 6.00 ráno vyhlásila omezení volného pohybu osob až na vymezené nezbytné výjimky. Prodloužila rovněž opětovné zavedení ostrahy hranic.
Od 16. března 0.00 hodin platí v celé České republice omezení volného pohybu osob. Opustit bydliště bude možné jen v přesně specifikovaných případech, například z důvodu cesty do zaměstnání či podnikání, nezbytných cest za rodinou a blízkými či cest na nákupy potravin a základních potřeb, léčiv či potřeb pro zvířata, cest k lékaři nebo za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitostí nebo na poštu. Povoleny jsou samozřejmě i služební pochůzky policistů či strážníků, lékařů či sociálních pracovníků, ale také třeba individuální vycházky do parků či do přírody.
Vláda současně nařídila osobám omezit pohyb na veřejně dostupných místech na nezbytně nutnou dobu a omezit kontakty s jinými osobami na nezbytně nutnou míru. Zaměstnavatele vláda vyzvala, aby v maximální možné míře u svých zaměstnanců využili práci z domova, aby maximálně vyhověli případným žádostem o dovolenou či placené volno a aby omezili výkon prací, které nejsou významné pro zachování činnosti zaměstnavatele.
Lidé by při kontaktu s jinými osobami měli dbát na dodržování bezpečného odstupu nejméně dva metry. Vláda také doporučuje co nejvíce používat bezhotovostní platební styk a ve zvýšené míře dbát na hygienická opatření.
OPATŘENÍ O ZÁKAZU VOLNÉHO POHYBU OSOB NALEZNETE ZDE.
Vláda schválila také možnost nasazení vojáků Armády ČR a příslušníků Celní správy při řešení krizové situace a prodloužila mimořádné opatření o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic České republiky, a to až do 4. dubna 2020 do 23.59 hodin. Ochrana hranic se týká pozemní hranice s Německem a Rakouskem a vzdušné hranice, hranice s Polskem a Slovenskem si chrání obě tyto země z vlastní iniciativy.
NAŘÍZENÍ VLÁDY O POVOLÁNÍ VOJÁKŮ V ČINNÉ SLUŽBĚ A PŘÍSLUŠNÍKŮ CELNÍ SPRÁVY ČESKÉ REPUBLIKY K PLNĚNÍ ÚKOLŮ POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY V SOUVISLOSTI S EPIDEMIÍ VIRU SARS-COV-2 NALEZNETE ZDE.
OPATŘENÍ O DOČASNÉM ZNOVUZAVEDENÍ OCHRANY VNITŘNÍCH HRANIC ČESKÉ REPUBLIKY NALEZNETE ZDE, PŘÍLOHU OPATŘENÍ ZDE.
Upřesnila také mimořádné opatření k zákazu maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách, které se nově netýká autoservisů do 30 osob, odtahových služeb, prodejců náhradních dílů, zásilkových služeb, prodejen zahrádkářských a zemědělských potřeb, prodejen jízdenek, lázeňských zařízení poskytujících služby alespoň částečně hrazené z veřejného zdravotního pojištění, pohřebních služeb, květinářství, prodejen a výdejen zdravotnických prostředků a provozoven souvisejících se stavebnictvím. Zákaz se také nevztahuje na činnosti, které nejsou živností podle živnostenského zákona.
Naopak od 16. března 2020 od 6.00 hodin se zakazuje prodej ubytovacích služeb s výjimkou ubytoven, lázeňských zařízení a školských ubytovacích zařízení, zakazuje se provoz autoškol, provoz alternativních taxislužeb kromě rozvozu potravin, provoz samoobslužných prádelen a čistíren, maloobchodní prodej stavebnin a hobbymarketů. Ke stejnému času je vztažen i zákaz provozování vnitřních a venkovních sportovišť. Vláda pak rozhodla, že až do odvolání se ruší platnost tzv. modrých parkovacích zón ve městech a obcích. Zakázán byl i přímý prodej jízdenek průvodčími ve vlakových spojích.
OPATŘENÍ NALEZNETE ZDE.
USNESENÍ O UKONČENÍ PRODEJE JÍZDNÍCH DOKLADŮ VE VLACÍCH AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI ČESKÉ DRÁHY NALEZNETE ZDE.
Vláda rovněž s platností od 16. března 2020 zakázala všem lékařům, zubním lékařům, farmaceutům a zdravotnickému personálu čerpání dovolené po dobu nouzového stavu. Naopak nařídila všem orgánům veřejné moci a správním orgánům, aby až do 24. března do 6.00 hodin přešly na omezený provoz spočívající ve vykonávání jen nezbytně nutné agendy, omezení osobních kontaktů s veřejností či klienty i mezi zaměstnanci jako takovými a snížily počet zaměstnanců na pracovišti na nezbytně nutné minimum.
OPATŘENÍ O ZÁKAZU DOVOLENÉ ZDRAVOTNÍKŮ NALEZNETE ZDE.
OPATŘENÍ O OMEZENÍ PROVOZU ORGÁNŮ VEŘEJNÉ MOCI A SPRÁVNÍCH ORGÁNŮ NALEZNETE ZDE.
Ministři také rozhodli kvůli zákazu volného pohybu odložit doplňovací volby do Senátu, které se měly z důvodu úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery konat z rozhodnutí prezidenta republiky 27. a 28. března a 3. a 4. dubna. Volby se uskuteční v náhradním, dosud neurčeném termínu.
OPATŘENÍ NALEZNETE ZDE.
Vláda také dalším mimořádným opatřením nařídila krajským hejtmanům a primátorovi hlavního města Prahy, že musí v případě potřeby zajistit školské zařízení, které bude pečovat o děti ve věku od 3 do 10 let, jejichž zákonní zástupci pracují jako zaměstnanci bezpečnostních sborů, obecní policie, poskytovatelů zdravotních služeb, orgánů ochrany veřejného zdraví a příslušníci ozbrojených sil, pedagogickými nebo nepedagogickými pracovníky určené školy nebo školského zařízení, přičemž v každé takové skupině může být nanejvýš 15 dětí.
OPATŘENÍ NALEZNETE ZDE.
Vláda také uložila pracovní povinnost studentům pátého a šestého ročníku prezenčního studia všeobecného lékařství lékařských fakult veřejných vysokých škol a posledních ročníků denní nebo prezenční formy studijních programů či oborů vzdělání připravující na profesi všeobecné sestry, dětské sestry, zdravotnického záchranáře, asistenta ochrany a podpory veřejného zdraví a praktické sestry k zajištění poskytování zdravotních služeb poskytovateli zdravotních služeb a k zajištění činnosti orgánů ochrany veřejného zdraví po dobu platnosti nouzového stavu.
USNESENÍ NALEZNETE ZDE, PŘÍLOHU USNESENÍ ZDE.
Současně také vláda schválila, aby Správa státních hmotných rezerv bezplatně uvolnila hmotné rezervy pro potřeby základních složek integrovaného záchranného systému a Armády České republiky při zásazích na postiženém území a pro přímou humanitární pomoc, po dobu trvání nouzového stavu a pohotovostní zásoby a zásoby pro humanitární pomoc formou výpůjčky nebo předáním do spotřeby a trvalého využití po dobu trvání nouzového stavu. Správa státních hmotných rezerv pak dostala za úkol nakoupit potřebný materiál a vybavení, a to i formou výběrového řízení bez uveřejnění.
USNESENÍ NALEZNETE ZDE.
Ministři rozhodli také uvolnit dalších až 1,5 miliardy korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch Ministerstva zdravotnictví na nákup nezbytných ochranných prostředků a dalšího vybavení, které budou použity k řešení krizové situace související s šířením koronaviru.
USNESENÍ NALEZNETE ZDE.
Vláda rozhodla také o změně statutu Ústředního krizového štábu. Předsedou krizového štábu byl určen náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.
USNESENÍ NALEZNETE ZDE, PŘÍLOHU USNESENÍ ZDE.
Vláda schválila také opatření v daňové oblasti, kterými Ministerstvo financí vyšlo vstříc podnikatelům a dalším daňovým subjektům postiženým epidemií koronaviru. Podrobnosti o mimořádných opatřeních v oblasti daní obsahuje tisková zpráva Ministerstva financí.
USNESENÍ NALEZNETE ZDE, PŘÍLOHU USNESENÍ ZDE.
16. března 2020
Vláda se na jednání v pondělí 16. března 2020 zabývala dalšími opatřeními v boji proti šíření koronaviru. Ministři se shodli na zřízení dvou speciálních nemocnic pro lidi nakažené koronavirem. Zabývali se péčí o seniory, schválili záruku COVID, která se zaměřuje na podporu podnikatelů a živnostníků.
Kabinet se zabýval opatřeními v péči o seniory. Vláda doporučuje seniorům nad 70 let nevycházet mimo domovy, s výjimkou návštěvy zdravotnických zařízení kvůli neodkladné zdravotní péči.
OPATŘENÍ O PÉČI O SENIORY NALEZNETE ZDE.
Vláda České republiky schválila krizové opatření s cílem omezit riziko přenosu onemocnění COVID-19 v zařízeních sociálních služeb. Nově se během trvání stavu nouze zakazují vycházky klientů vybraných typů zařízení sociálních služeb. Členové vlády zároveň nařizují poskytovatelům sociálních služeb, aby od 18. března 2020, po dobu trvání nouzového stavu byla pozastavena činnost například center denních služeb, týdenních stacionářů či nízkoprahových zařízení pro děti a mládež. Více v tiskové zprávě Ministerstva práce a sociálních věcí.
OPATŘENÍ O POSKYTOVÁNÍ SOCIÁLNÍCH SLUŽEB NALEZNETE ZDE.
Členové vlády se na dnešním jednání shodli na zřízení dvou speciálních nemocnic připravených na případy lidí nakažených nemocí COVID-19. Mělo by se jednat o Nemocnici Na Homolce a Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. Kapacita obou nemocnic by se měla pohybovat okolo 300 lůžek.
Vláda také rozhodla, že zákaz prodeje ubytovacích služeb ze dne 15. března 2020 se nevztahuje na prodej a poskytnutí ubytovacích služeb cizincům do doby opuštění území ČR a cizincům s pracovním povolením na území ČR. Premiér dodal, že na cizince na území republiky se vztahují stejná omezení pohybu a krizová opatření jako na občany.
OPATŘENÍ O PRODEJI UBYTOVACÍCH SLUŽEB NALEZNETE ZDE.
Dnes byla schválena i záruka COVID, která se týká navýšení kapitoly Ministerstva průmyslu a obchodu o 1 miliardu korun na podporu podnikatelů a živnostníků. Jedná se o úvěry s ročním odkladem splatnosti, bezúročné úvěry s následujícími dvěma lety splácení. Ministr průmyslu, obchodu a dopravy informoval, že jen za dnešní den bylo přijato 437 žádostí v celkové výši 800 milionů korun. Program je tak již téměř vyčerpán. Vláda je navíc připravena přidat i finance z dalších programů.
USNESENÍ NALEZNETE ZDE.
Ministři rozhodli také o tom, že zákaz maloobchodního prodeje ze dne 14. března 2020 se nevztahuje na prodej textilního materiálu, textilní galanterie či servis výpočetní techniky, spotřební elektroniky a dalších přístrojů pro domácnost.
OPATŘENÍ O MALOOBCHODNÍM PRODEJI NALEZNETE ZDE.
Hejtman Jihomoravského kraje nařídil ve správním obvodu Jihomoravského kraje regulaci způsobu řízení a organizace dopravy.
ROZHODNUTÍ HEJTMANA JIHOMORAVSKÉHO KRAJE NALEZNETE ZDE.
17. března 2020
Vláda na mimořádném zasedání v úterý 17. března 2020 projednávala další opatření k zamezení šíření koronaviru. Zakázala reexport všech léčivých přípravků určených pro český trh do členských zemí Evropské unie a jejich vývoz do jiných než členských zemí. Kabinet zakázal také vykonávání vedlejší práce pro příslušníky bezpečnostních sborů.
Členové vlády se na mimořádném jednání rozhodli zakázat dodání léčiv, která jsou určená pro český trh, do jiných zemí, a to jak do členských zemí Evropské unie, tak vývoz do jiných zemí než členských států EU.
USNESENÍ NALEZNETE ZDE.
Od 18. března 2020 od 00.00 hodin pak začne platit zákaz pro příslušníky bezpečnostních sborů vykonávat jinou výdělečnou činnost, než kterou provádějí jako členové bezpečnostních sborů. Toto krizové opatření má platit po celou dobu trvání nouzového stavu v České republice.
OPATŘENÍ NALEZNETE ZDE.
Vláda dnes dále projednávala Cílený program podpory zaměstnanosti. Materiál se zabývá kompenzací mzdových nákladů či jejich částí, v podobě náhrad mezd nebo platů. Program má pomoci jak firmám, tak zaměstnancům, a to v případech překážek v práci, způsobených karanténou či jinými opatřeními. Kabinet se k projednávání materiálu vrátí ve čtvrtek 19. března 2020.
18. března 2020
Vláda na mimořádném zasedání ve středu 18. března 2020 schválila několik nových opatření v souvislosti s bojem proti šíření koronaviru. Zavádí zákaz pohybu a pobytu mimo bydliště bez ochranných prostředků dýchacích cest. Zároveň se pro seniory nad 65 let speciálně vyčlenil čas k nakupování potravin, a to od 10.00 do 12.00 hodin. Pro pendlery pracující v zahraničí budou platit přísnější pravidla vycházení.
Vláda na dnešním mimořádném zasedání rozhodla, že ode dne 19. března 2020 se všem osobám zakazuje pobyt a pohyb mimo bydliště bez ochranných prostředků dýchacích cest. Jako ochranné prostředky se počítají roušky, respirátory, ústenky, šátky, šály či jiné prostředky, které brání šíření kapének.
Vláda schválila zpřísnění podmínek pro přeshraniční pracovníky tzv. pendlery. Musí omezit pohyb na území České republiky na nezbytně nutné minimum. Pendleři se nově musí také podřídit kontrolám kvůli příznakům infekčního onemocnění při přechodu státní hranice. V případě zjištění příznaků musí podstoupit odběry biologické vzorku za účelem zjištění přítomnosti onemocnění COVID-19. I pro ně platí všechna opatření vyplývající ze všech dalších usnesení, zejména povinnost nosit ochranné prostředky dýchacích cest.
OPATŘENÍ O ZÁKAZU POBYTU MIMO BYDLIŠTĚ BEZ OCHRANNÝCH PROSTŘEDKŮ, OMEZENÍ POHYBU A ZDRAVOTNÍCH KONTROLÁCH PENDLERŮ NALEZNETE ZDE.
Od 19. března 2020 vláda zakazuje přítomnost v maloobchodních prodejnách potravin všem osobám mimo seniory nad 65 let, a to v čase od 10.00 a 12.00 hodin. Výjimku mají majitelé a zaměstnanci prodejny.
OPATŘENÍ O VYHRAZENÍ ČASU PRO SENIORY NAD 65 LET PRO NAKUPOVÁNÍ V MALOOBCHODNÍCH PRODEJNÁCH POTRAVIN NALEZNETE ZDE.
Členové vlády současně doporučují provozovatelům maloobchodních prodejen dezinfikovat po každém použití nákupní košíky a košíky. Opatření se týká také klik a madel dveří, u kterých má být dezinfekce provedena alespoň jednou za hodinu. Doporučení dezinfikovat místa, kterých se lidé často dotýkají, platí i pro provozovatele veřejné dopravy. Zde se jedná především o kliky, madla, ovládání dveří, držadla a opěrky sedadel. Zde by měli provozovatelé zajistit dezinfikování přinejmenším po každé jízdě.
DOPORUČENÍ PROVÁDĚT DEZINFEKCI V MALOOBCHODNÍCH PRODEJNÁCH A VEŘEJNÉ DOPRAVĚ NALEZNETE ZDE.
Kabinet se dnes seznámil s opatřením ministra zdravotnictví, kterým se poskytovatelům lázeňské léčebně rehabilitační péče zakazuje ode dne 19. března 2020 přijímat nové pacienty.
OPATŘENÍ O ZÁKAZU PŘIJÍMÁNÍ NOVÝCH PACIENTŮ DO ZAŘÍZENÍ LÁZEŇSKÉ LÉČEBNĚ REHABILITAČNÍ PÉČE NALEZNETE ZDE.
Vláda znovu diskutovala o záruce COVID. Je připravena převést další prostředky z operačních programů Ministerstva průmyslu a obchodu, a to až ve výši 10 miliard korun. Zároveň pak bylo schváleno finanční krytí nákladů kapitol resortů vnitra, zahraničních věcí a obrany v souvislosti s centrálním nákupem ochranných prostředků. Ministerstvo vnitra tak získá téměř 1,1 miliardy, Ministerstvo zahraničních věcí 118 milionů a Ministerstvo obrany celkem 110 milionů korun.
USNESENÍ O ZÁRUCE COVID NALEZNETE ZDE.
USNESENÍ K FINANČNÍMU KRYTÍ NÁKLADŮ VYNALOŽENÝCH V SOUVISLOSTI S CENTRÁLNÍM NÁKUPEM OCHRANNÝCH PROSTŘEDKŮ NALEZNETE ZDE.
Rozšiřuje se podpora českých exportérů v zahraničí. Program PROPEA umožní subjektům v určitých destinacích najmout si tamní společnost zaměřenou na obchodně exportní politiku a využít jejích služeb k zajištění pokračování obchodních styků. Program startuje v deseti zemích, a to v Maroku, Japonsku, Vietnamu, Peru, Číně, Mongolsku, Indii, Bosně a Hercegovině, Velké Británii a Mexiku. Více v tiskové zprávě Ministerstva zahraničních věcí.
USNESENÍ NALEZNETE ZDE, PŘÍLOHU USNESENÍ ZDE.
Nově dochází k dočasnému omezení provozu dálkových vlaků Českých drah. Omezení se týká 6,6 % spojů. Redukce zasáhne celkem 39 z celkového počtu 589 vlaků provozovaných na základě objednávky státu.
USNESENÍ NALEZNETE ZDE, PŘÍLOHU USNESENÍ ZDE.
Vláda schválila také nastavení pravidel a vytvoření právního rámce pro orientační trasování polohy osob, u kterých byla prokazatelně potvrzena nákaza koronavirem, ve sledovaném období a na základě jejich informovaného souhlasu.
USNESENÍ NALEZNETE ZDE.
Hejtman Jihomoravského kraje nařídil zákaz vstupu, pobytu a pohybu osob bez ochranných prostředků dýchacích cest (roušky, respirátoru, šátku, šály a obdobné tkaniny) do prostředků veřejné dopravy, provozoven, jejichž provoz je povolen příslušnými vládními usneseními i za nouzového stavu (zejména prodejny potravin, pohonných hmot a paliv, hygienických prostředků, lékárny, výdejny zdravotnických prostředků, prodejny tiskovin a tabákových výrobků apod.), sociálních a zdravotnických zařízení, školských zařízení a pošt na území Jihomoravského kraje počínaje dnem 18. 3. 2020 od 18:00 hodin do odvolání, nejdéle však po dobu trvání nouzového stavu.
ROZHODNUTÍ HEJTMANA JIHOMORAVSKÉHO KRAJE NALEZNETE ZDE.
19. března 2020
Vláda na mimořádném jednání ve čtvrtek 19. března 2020 přijala další mimořádná opatření ve snaze zabránit šíření koronaviru. Ministři mimo jiné schválili návrh zákona, který umožní prodloužit rodičům pečujícím doma o školáky vyplácení ošetřovného, opět zpřísnili podmínky pro přeshraniční pracovníky a upravili čas vyhrazený seniorům k nákupu potravin a drogistického zboží na 7.00 až 9.00.
Současná právní úprava zákona o nemocenském pojištění umožňuje vyplácet zaměstnancům ošetřovné pouze při péči o děti mladší 10 let věku, a to po dobu devíti, u samoživitelů po dobu šestnácti kalendářních dnů. Mimořádné opatření vlády, kterým v rámci preventivních opatření proti šíření koronaviru zakázala výuku na základních, středních, vysokých i vyšších odborných a uměleckých školách, ovšem tento časový horizont zásadně překročí.
Aby se rodiče menších školáků neocitli bez finančních prostředků, rozhodla se vláda mimořádným návrhem zákona časovou platnost vyplácení ošetřovného změnit, a to na dobu, po kterou bude zákaz školní docházky platit. Současně také rozhodla o zvýšení věkové hranice dětí z 10 na 13 let. Nárok na ošetřovné mají mít i osoby, které po uzavření denních stacionářů doma pečují o postižené osoby. Nařízení vlády bude platit i zpětně a rodiny, které již ošetřovné čerpají, o ně nebudou muset znovu žádat.
Návrh zákona bude projednán v režimu legislativní nouze, který vláda vyhlásila s platností od 19. března 2020 do skončení nouzového stavu. Poslanecká sněmovna se nad ním sejde v úterý 24. března, ještě týž den by ho měl projednat i Senát. Více o opatření naleznete v tiskové zprávě Ministerstva práce a sociálních věcí.
Vláda schválila také zabezpečení nákupu a distribuce ochranných prostředků Ministerstvem vnitra a Ministerstvem zdravotnictví.
USNESENÍ NALEZNETE ZDE, PŘÍLOHU USNESENÍ ZDE.
Pro osoby samostatně výdělečně činné, které v současnosti zůstaly doma kvůli zajištění péče o děti, vláda schválila finanční příspěvek. Stát vyplatí 424 korun za den, tedy necelých 14 000 korun za měsíc, všem živnostníkům, kteří pečují o děti 6 až 13 let za podmínky, že ošetřovné již nečerpá druhý člen rodiny.
OPATŘENÍ NALEZNETE ZDE.
Vláda rozhodla také o dalším finančním posílení úvěrového programu COVID kvůli velkému zájmu podnikatelů, a to vypsáním dalšího úvěrového programu COVID2, který umožní navýšit podporu z původních 600 milionů až na deset miliard korun. Bezúročné úvěry za pět miliard korun bude administrovat přímo Českomoravská záruční a rozvojová banka, dalších pět miliard bude použito formou záruky pro úvěry u komerčních bank, jež budou podnikatelům poskytnuty za v podstatě totožných podmínek, protože Českomoravská záruční a rozvojová banka kromě poskytnutí jejich záruky bude zároveň dotovat i jejich úrokovou sazbu.
USNESENÍ NALEZNETE ZDE.
Vláda schválila také cílený program podpory zaměstnanosti, jehož smyslem je kompenzovat mzdové náklady či jejich části formou náhrad mezd nebo platů náležejících zaměstnancům za dobu překážek v práci vyvolaných karanténou či mimořádnými opatřeními souvisejícími se šířením nemoci COVID-19. Jedná se o případy, kdy překážky v práci nejsou objektivně zaviněny zaměstnavatelem, ale zaměstnanec nemůže vykonávat svou práci zásahem vyšší moci či rozhodnutím státní správy.
Z programu lze hradit příspěvek na náhradu uznatelných nákladů zaměstnavatelů vzniklých po 1. březnu 2020. Příspěvek na plnou či částečnou úhradu náhrad mezd nebo platů budou poskytovat úřady práce na základě uzavřených dohod a bude se vztahovat na případy, kdy byla zaměstnancům nařízena karanténa.
V případě, že bylo zaměstnavateli v rámci krizových opatření nařízeno uzavření či omezení provozu, bude zaměstnancům vyplaceno sto procent mzdy a stát zaměstnavatelům uhradí 80 procent nákladů. Podrobnosti v tiskové zprávě Ministerstva práce a sociálních věcí.
USNESENÍ NALEZNETE ZDE.
Vláda se zabývala opět i problematikou přeshraničních pracovníků, tzv. pendlerů. Ministři kvůli obavám o možném zavlečení nemoci COVID-19 do ČR na základě již několika pozitivních případů rozhodli o dalším zpřísnění pravidel pro přeshraniční práci. Od soboty 21. března pendleři budou muset nově při překračování hranic předložit speciální, k tomu určený dokument, tzv. knížku přeshraničního pracovníka, který při odjezdu i návratu potvrdí policie a bude sloužit k prokazování četnosti a pravidelnosti překračování hranice. Formulář bude ke stažení na webových stránkách Ministerstva vnitra a k dispozici jej budou mít i policisté na hranicích.
OPATŘENÍ NALEZNETE ZDE.
Ministři také rozhodli o úpravě včera vyhlášeného mimořádného opatření o vyhrazené nákupní době pro seniory nad 65 let. Na základě poznatků z praxe rozhodli změnit vyhrazené časy, kdy kromě seniorů nebudou moci být v maloobchodních prodejnách potravin, hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží jiní zákazníci, a to na 7.00 až 9.00 hodin. Zákaz vstupu se nově nebude vztahovat i na osoby s průkazem ZTP-P starší 50 let včetně jejich doprovodu a o osoby pracující v pečovatelských službách. Na lékárny se toto opatření vztahovat nebude.
USNESENÍ KE ZRUŠENÍ PŘEDCHOZÍHO OPATŘENÍ NALEZNETE ZDE.
NOVÉ OPATŘENÍ NALEZNETE ZDE.
Vláda schválila také další výjimky ze zákazu maloobchodního prodeje a prodeje služeb. Nově se s účinností od 20. března zákaz nebude vztahovat na činnost realitních kanceláří a služeb účetních a daňových poradců.
OPATŘENÍ NALEZNETE ZDE.
Vláda rovněž přijala opatření k vyčlenění lůžek pro pacienty s nemocí COVID-19. Nařídila, že všechna zařízení akutní lůžkové péče musí povinně vyčlenit kapacitu pro tyto případy. Celkem by mělo být v této fázi připraveno pro vážně nemocné pacienty v ČR 400 lůžek s ventilací a dalších 400 lůžek s kyslíkovou podporou. Vláda také vzala na vědomí mimořádné opatření ministra zdravotnictví, kterým se až na výjimky zakazují návštěvy pacientů u všech poskytovatelů zdravotních služeb lůžkové péče a všem poskytovatelům pobytových sociálních služeb a všem odlehčovacím sociálním službám. V praxi to znamená konec výjimky pro přítomnost otců u porodů.
OPATŘENÍ K VYČLENĚNÍ LŮŽEK NALEZNETE ZDE.
OPATŘENÍ K ZÁKAZU NÁVŠTĚV NALEZNETE ZDE.
Vláda rovněž odložila spouštění přechodu na televizní standard DVB-T2 v oblastech, kde k přechodu ještě nedošlo.
USNESENÍ NALEZNETE ZDE.
23. března 2020
Omezení volného pohybu a pobytu na veřejnosti bude platit nejméně do 1. dubna 2020 do 6 hodin ráno. O prodloužení mimořádného opatření proti šíření koronaviru rozhodla v pondělí 23. března 2020 vláda. Ministři během videokonference schválili také další protikrizová opatření na podporu zaměstnavatelů, zemědělců i OSVČ. Poslanecké sněmovně vláda předloží ke schválení nový schodek státního rozpočtu na letošní rok ve výši 200 miliard korun.
Mimořádné opatření, kterým vláda po vyhlášení stavu nouze omezila do úterý 24. března až na výjimky volný pohyb a pobyt osob, bude kvůli vývoji pandemie koronaviru v České republice rozhodnutím vlády prodlouženo až do 1. dubna 6.00 hodin ráno. Ke stejnému datu byla prodloužena i všechna další dosud platná mimořádná opatření, kterými je například omezen až na přesně stanovené výjimky maloobchodní prodej a prodej služeb, zakázána přítomnost veřejnosti v restauracích, omezen provoz úřadů či zrušeno placení v modrých parkovacích zónách.
OPATŘENÍ VLÁDY K OMEZENÍ VOLNÉHO POHYBU NALEZNETE ZDE.
OPATŘENÍ MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ K OMEZENÍ VOLNÉHO POHYBU NALEZNETE ZDE.
OPATŘENÍ MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ K OMEZENÍ PROVOZU ORGÁNŮ VEŘEJNÉ MOCI A SPRÁVNÍCH ORGÁNŮ NALEZNETE ZDE.
OPATŘENÍ VLÁDY K ZÁKAZU MALOOBCHODNÍHO PRODEJE NALEZNETE ZDE.
OPATŘENÍ MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ K ZÁKAZU MALOOBCHODNÍHO PRODEJE NALEZNETE ZDE.
OPATŘENÍ K ZÁKAZU DOVOLENÉ ZDRAVOTNÍKŮ NALEZNETE ZDE.
OPATŘENÍ O ZÁKAZU PŘIJÍMÁNÍ NOVÝCH PACIENTŮ DO ZAŘÍZENÍ LÁZEŇSKÉ LÉČEBNĚ REHABILITAČNÍ PÉČE NALEZNETE ZDE.
Vláda po diskusi přistoupila k další úpravě vyhrazené doby pro nákupy seniorů a držitelů průkazů ZTP/P starších 50 let a jejich nezbytného doprovodu. Od středy 25. března se zákaz vstupu jiných osob do prodejen posouvá na dobu od 8.00 do 10.00 hodin, přičemž nově bude platit jen pro maloobchodní prodejny potravin, hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží s prodejní plochou větší než 500 m2. V menších prodejnách tohoto sortimentu mají prodejci nařízeno, aby seniory a hendikepované osoby při prodeji upřednostnili.
OPATŘENÍ NALEZNETE ZDE.
Vláda s účinností ode dne 24. března 2020 od 00:00 hod. po dobu trvání nouzového stavu ukložila územním samosprávným celkům z důvodu omezení svobody pohybu na území České republiky konat zasedání zastupitelstev, pouze pokud je to nezbytné k přijetí opatření souvisejících s řešením nouzového stavu nebo ke schválení právních jednání nezbytných k dodržení termínů nebo zabránění bezprostředně hrozícím škodám (např. nezbytná rozpočtová opatření, změny pravidel rozpočtového provizoria, zajištění pomoci obyvatelstvu, nezbytná volba orgánů územních samosprávných celků), a to prostředky komunikace na dálku umožňujícími účast členů zastupitelstva na zasedání zastupitelstva v reálném čase bez jejich osobní přítomnosti; účast veřejnosti spočívající v její osobní přítomnosti je tímto vyloučena a dále doporučila územním samosprávným celkům, aby průběh zasedání takto konaných zastupitelstev nejvyšší možnou měrou zpřístupnily veřejnosti pomocí prostředků komunikace na dálku, a to přinejmenším pořízením a zveřejněním zvukového záznamu.
OPATŘENÍ NALEZNETE ZDE.
Vláda nařídila, že zajištění nezbytné péče o děti ve věku od 3 do 10 let stanovené v bodě I usnesení vlády ze dne 15. března 2020 č. 219, vyhlášeném pod č. 89/2020 Sb., se vztahuje i na děti, jejichž zákonní zástupci jsou zaměstnanci obcí zařazení do obecních úřadů k výkonu sociální práce, krajů zařazení do krajských úřadů k výkonu sociální práce a poskytovatelů sociálních služeb.
OPATŘENÍ NALEZNETE ZDE.
Vláda ve stavu legislativní nouze připravila a schválila několik mimořádných legislativních norem, které předloží ke zrychlenému řízení Parlamentu ČR. Ministerstvo financí vypracovalo návrh novely zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2020, který s ohledem na předpokládaný výpadek příjmů a nárůst výdajů v souvislosti s přijatými opatřeními na pomoc české ekonomice a pracujícím počítá s navýšením schodku státního rozpočtu z původních 40 miliard na 200 miliard korun. Další informace v tiskové zprávě Ministerstva financí.
Vláda do Parlamentu předloží také návrh zákona, kterým osobám samostatně výdělečně činným na půl roku odpouští minimální povinné platby na důchodové pojištění. Odpuštění odvodů se bude týkat asi milionu živnostníků, přičemž doba od března do srpna se jim normálně započítá do důchodového pojištění. Podrobnosti naleznete v tiskové zprávě Ministerstva práce a sociálních věcí.
Podobně mají být živnostníkům mimořádnou novelou zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění odpuštěny i povinné platby na zdravotní pojištění.
Poslanci na zítřejším mimořádném zasedání sněmovny dostanou k projednání také návrh zákona o některých úpravách v oblasti evidence tržeb v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu. Vláda v něm navrhuje odložení spuštění závěrečné fáze elektronické evidence tržeb do doby uplynutí tří měsíců od ukončení stavu nouze a na stejnou dobu chce pro podnikatele výjimku z povinnosti EET používat kromě povinnosti zacházet s autentizačními údaji, certifikátem pro evidenci tržeb a blokem účtenek tak, aby předešli jejich zneužití.
Vláda přijala také tzv. liberační balíček, jímž podnikatelům mimo jiné navrhuje prominout červnové zálohy na daň z příjmů fyzických a právnických osob, zavádí institut zpětného působení daňové ztráty a navrhuje posunout termín pro podání daňového přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí do 31. srpna 2020. Shrnutí úlev v daňové oblasti přináší tisková zpráva Ministerstva financí.
Do Parlamentu zamíří i návrh na odložení a změnu v organizaci státní maturitní zkoušky a jednotných přijímacích zkoušek na střední školy, který připravilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Jednotná přijímací zkouška má být pouze jednokolová a proběhne v horizontu nejméně čtrnácti dnů po skončení zákazu školní docházky. Státní část maturit se letos má omezit pouze na didaktické testy, tedy bez písemných prací z českého a cizího jazyka, přičemž jejich výsledky bude mimořádně vyhodnocovat přímo dotčená škola. Podrobnosti v tiskové zprávě Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
Ministři odsouhlasili také další kroky v rámci programu Antivirus Ministerstva práce a sociálních věcí. Nově dostanou od státu finanční kompenzaci i zaměstnavatelé, kterým současná situace znemožnila přidělovat práci zaměstnancům z důvodu nařízení karantény či péči o dítě u významné části zaměstnanců, kteří prokáží, že nemohou vyrábět z důvodu omezení dostupnosti nezbytných vstupů nebo že důvodem přerušení činnosti firmy je omezení poptávky po jejích výrobcích či službách. Přesnější informace o schválených podmínkách pomoc naleznete v tiskové zprávě Ministerstva práce a sociálních věcí.
Ministři schválili také pomoc pro koronavirovou epidemií postižené zemědělce. Opatření umožní například akceptovat odložení splátek u komerčních úvěrů poskytnutých Podpůrným a garančním rolnickým a lesnickým fondem či poskytnout garantovanou podporu i na provozní financování. Ministerstvo zemědělství přeložilo vládě rovněž návrh opatření v sektoru zemědělství, potravinářství a lesnictví, s cílem minimalizovat dopady pandemie koronaviru na celý sektor a na celou společnost. Navržené kroky, jako navýšení národních zdrojů v Programu rozvoje venkova či maximální využití evropských dotací na snižování dopadů koronavirové krize, mají za cíl udržet rostlinnou i živočišnou výrobu na takové úrovni, aby nedošlo k fatálním dopadům na české producenty. Více v tiskové zprávě Ministerstva zemědělství.
Vláda se zabývala opět rovněž problematikou přeshraničních pracovníků, tzv. pendlerů. Dosavadní nastavení jejich režimu se totiž stalo předmětem četné kritiky ze strany starostů a hejtmanů dotčených obcí a krajů, protože pendleři pracujících v rizikových oblastech po návratu do ČR často nedbali nařízených přísných omezení pohybu. Ministři proto schválili další změnu režimu, a to tak, že zaměstnanci pracující v blízkém přeshraničí se po návratu do ČR budou muset automaticky podrobit čtrnáctidenní karanténě.
V praxi to znamená, že si zájemci o tuto práci budou muset v místě zaměstnání najít dočasné ubytování. Toto opatření se zatím nebude týkat osob pracujících na Slovensku a v Polsku, kde není tak kritická epidemiologická situace jako v Německu a Rakousku.
OPATŘENÍ NALEZNETE ZDE.
Vláda také na podporu dálkové formy kontaktů s úřady a institucemi rozhodla od 24. března do odvolání zrušit poplatky za odesílání datových zpráv. Potřebné informace naleznete na https://www.mvcr.cz/docDetail.aspx?docid=22241320&doctype=ART.
OPATŘENÍ NALEZNETE ZDE.
Vláda také odsouhlasila rozhodnutí ministra zdravotnictví zrušit zákaz přímých mezinárodních letů z Korejské republiky na všechna česká letiště, protože tento zákaz pozbyl smyslu poté, co byl 13. března 2020 přijat plošný zákaz vstupu všech cizinců na území ČR. Ministři schválili i navýšení objemu prostředků na platy zaměstnanců krajských hygienických stanic a Hygienické stanice hlavního města Prahy, aby jim mohly být adekvátně proplaceny přesčasy.
25. března 2020
Zákony ze dne 25. března 2020:
Zákon o některých úpravách v sociálním zabezpečení v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii v roce 2020
Zákon, kterým se mění zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, ve znění pozdějších předpisů
Zákon o zvláštních pravidlech pro přijímání k některým druhům vzdělávání a k jejich ukončování ve školním roce 2019/2020
Zákon o některých úpravách v oblasti pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a důchodového pojištění v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii v roce 2020
Zákon o některých úpravách v oblasti evidence tržeb v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu
ZÁKONY NALEZNETE V ČÁSTCE 48 SBÍRKY ZÁKONŮ, KE STAŽENÍ ZDE.
26. března 2020
Vláda ve čtvrtek 26. března projednala formou videokonference další opatření proti šíření koronaviru SARS-CoV-2 a na pomoc postiženým pandemií. Ministři odsouhlasili například mimořádné zrušení povinnosti doložit úřadům dokumenty potřebné na výplatu dávek, finanční pomoc pro lesníky a zemědělce či finanční prostředky na repatriaci Čechů ze zahraničí.
Ministři vzali na vědomí výjimku ministra vnitra, kterou se nově s účinností od 26. března řeší problematika přeshraničních pracovníků, tzv. pendlerů. Ti se nyní dělí na různé kategorie podle místa přechodu hranice a podle typu práce vykonávané v zahraničí. Přesné znění podmínek naleznete na webových stránkách Ministerstva vnitra.
OPATŘENÍ NALEZNETE ZDE.
Vláda schválila návrh mimořádného zákona o některých úpravách v oblasti dávek státní sociální podpory a příspěvku na péči v souvislosti s nouzovým stavem při epidemii v roce 2020. Zákon má umožnit, aby Úřad práce ČR vycházel při stanovení výše a výplaty těchto dávek na 2. kalendářní čtvrtletí roku 2020 z údajů o příjmech a nákladech na bydlení, které byly doloženy pro nárok na výplatu a výši uvedených dávek na 1. čtvrtletí roku 2020. Jedná se o vyplácení přídavku na dítě, příspěvku na bydlení a zvýšení příspěvku na péči.
Důvodem předložení návrhu je, aby statisíce žadatelů o dávky v době vyhlášené karantény nemusely o potvrzení kontaktovat zaměstnavatele a příslušné úřady a instituce. Zároveň se tím minimalizuje zatížení Úřadu práce ČR i České pošty. Příslušné doklady je totiž nutné získat a předložit do konce dubna. Vláda požádá Parlament, aby tento návrh projednal ve stavu legislativní nouze.
Ministerstvo práce a sociálních věcí také předložilo zjednodušení správního řízení v oblasti nepojistných sociálních dávek. Podrobnosti v tiskové zprávě Ministerstva práce a sociálních věcí.
OPATŘENÍ NALEZNETE ZDE.
Vláda vzala na vědomí také změnu nařízení ministra zdravotnictví o zákazu maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách. Ze zákazu byly nově vyňaty také zámečnictví a servis dalších výrobků pro domácnost, opravy, údržba a instalace strojů a zařízení pro domácnost, provozovatelé pohřebišť, provádění balzamací a konzervací, zpopelňování lidských ostatků do uren a myčky automobilů. Zákaz z prodeje ubytovacích služeb se nově od 27. března nebude týkat osob, které potřebují ubytování za účelem výkonu povolání, podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti.
OPATŘENÍ VLÁDY NALEZNETE ZDE.
OPATŘENÍ MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ NALEZNETE ZDE.
Vláda vzala na vědomí také vyhlášení programu podpory malých podniků postižených celosvětovým šířením onemocnění COVID-19 způsobeného virem SARS-CoV-19 s názvem Ošetřovné pro OSVČ. Vyhlášením tohoto dotačního programu realizuje Ministerstvo průmyslu a obchodu záměr podpořit živnostníky, kteří kvůli mimořádnému opatření vlády, jímž byly uzavřeny základní a střední školy, museli přestat vykonávat svou živnost a starat se o děti. Vláda už odsouhlasila, že stát těmto podnikatelům vyplatí 424 korun za den.
Vláda se zabývala také problematikou dezinfekčních prostředků, s jejichž zajištěním je problém kvůli enormní poptávce. Centralizovaným nákupem dezinfekčních přípravků osobní hygieny určených k dezinfekci rukou bylo vládou pověřeno Ministerstvo průmyslu a obchodu. Ke zvládnutí situace požádal ministr průmyslu a obchodu ministra zdravotnictví o povolení dodávání přípravku Anti-COVID na trh a zároveň o rozšíření výčtu držitelů povolení k této výjimce. To umožní zapojit do výroby dezinfekčního přípravku na bázi ethanolu další zájemce. Ministerstvo průmyslu a obchodu se zavázalo kontrolovat výši produkce, strukturu a výši dodávek dezinfekčních přípravků na ruce na trh a v případě, že bude trh již saturován, informovat Ministerstvo zdravotnictví, které bezodkladně vydaná povolení zruší.
Ministři se zabývali také pokrytím výdajů, které vznikly Ministerstvu zahraničních věcí v souvislosti s nutnou repatriací českých občanů, kteří v důsledku rozhodnutí některých států a celkového omezení mezinárodní dopravy z důvodu koronavirové pandemie zůstali v zahraničí. Podle odhadů se ke 12. březnu jednalo o zhruba 200 000 osob. Ministerstvo při repatriaci spolupracuje i s dalšími státy, přesto náklady odhadlo na 111 milionů korun. Vláda rozhodla, že tyto finanční prostředky pokryje z vládní rozpočtové rezervy.
Vláda řešila také zvýšení finančních prostředků k dodatečnému navýšení dotace z vládní rozpočtové rezervy pro národní doplňkové financování Programu rozvoje venkova pro rok 2020. Tyto peníze by měly sloužit k řešení krizové situace podnikatelů v zemědělství, potravinářství a lesnictví. Hlavním smyslem opatření, která navrhl ministr zemědělství, je zajištění potravinové soběstačnosti obyvatel ČR a podstatné navýšení výrobních kapacit potravinářského průmyslu. Vláda odsouhlasila, že pro tyto účely uvolní z vládní rozpočtové rezervy 3,3 miliardy korun.
Vláda odsouhlasila také žádost ministra zemědělství o zvýšení finančních prostředků k dodatečnému navýšení dotace pro Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, a. s., pro rok 2020. Posílení rozpočtu PGRLF o jednu miliardu korun z vládní rozpočtové rezervy umožní fondu mimo jiné akceptovat odložení splátek u komerčních úvěrů, uvolnit čí snížit zástavy peněžních vkladů či souhlasit s odkladem splátek jistiny úvěrů poskytnutých PGRLF, přičemž fond bude saturovat případné vzniklé náklady. I tyto kroky mají zajistit zemědělcům a lesníkům v krizové situaci více hotovosti na řešení jejích dopadů. Více na stránkách Ministerstva zemědělství.
Vláda schválila také vydání nové vyhlášky Ministerstva obrany, která umožní poskytnutí služebního volna vojákům z povolání v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii v roce 2020. I vojáci tak budou moci v případě potřeby vyvolané mimořádnými opatřeními vlády zabezpečit péči o své děti. V době služebního volna bude mít voják nárok na služební plat. Více na stránkách Ministerstva obrany.
Vláda vzala na vědomí také další mimořádné opatření ministra zdravotnictví, kterým nařizuje poskytovatelům zdravotních služeb akutní lůžkové péče vyplnit o každém pacientovi s koronavirem tzv. záznam o hospitalizovaném pozitivním nálezu. Tento záznam musí následně odeslat do Informačního systému infekčních onemocnění, jehož správcem je Ministerstvo zdravotnictví. Podrobnosti v tiskové zprávě Ministerstva zdravotnictví.
OPATŘENÍ VLÁDY NALEZNETE ZDE.
OPATŘENÍ MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ NALEZNETE ZDE.
Ministerstvo také poskytovatelům akutní lůžkové péče nařídilo vyhradit uvnitř zdravotnického zařízení zvláštní prostory pro třídění pacientů včetně pacientů předávaných zdravotnickou záchrannou službou, aby bylo možné hned identifikovat pacienty s podezřením na onemocnění COVID-19 nebo ty, kteří už tuto nemoc prokazatelně mají. Celá informace na stránkách Ministerstva zdravotnictví.
OPATŘENÍ VLÁDY NALEZNETE ZDE.
OPATŘENÍ MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ NALEZNETE ZDE.
Ministerstvo zdravotnictví také opět upravilo pravidla pro poskytování lázeňské péče. Zrušilo nařízení z 23. března a vydalo nové, platné od 25. března, které se týká výhradně poskytování lázeňské léčebně rehabilitační péče. Informace naleznete na stránkách Ministerstva zdravotnictví.
OPATŘENÍ VLÁDY NALEZNETE ZDE.
OPATŘENÍ MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ NALEZNETE ZDE.
30. března 2020
Omezení pohybu a maloobchodního prodeje a některých služeb kvůli pandemii koronaviru bude v České republice platit nejméně do 11. dubna 6 hodin ráno. Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví vzala v pondělí 30. března 2020 na vědomí vláda. Rozhodla také o zřízení Centrálního řídicího štábu COVID-19, který bude řídit projekt tzv. chytré karantény. Roušky nově nebudou muset nosit děti do dvou let věku a řidiči, pokud jsou v automobilu sami.
Vláda se na zasedání formou telekonference opět zabývala převážně opatřeními souvisejícími s pandemií koronaviru SARS-CoV-2. Vzhledem ke stále nepříznivé epidemiologické situaci v České republice je prodloužena platnost vyhlášených mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví až do soboty 11. dubna do 6 hodin ráno. Původně měla vypršet 1. dubna.
Znamená to, že i nadále platí až na přesně vyjmenované výjimky zákaz volného pohybu osob na území celé České republiky, zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb, zákaz provozu restaurací a dalších stravovacích zařízení, nařízené omezení provozu orgánů veřejné moci a správních orgánů a další dosud platné restrikce, které Ministerstvo zdravotnictví zavedlo jako preventivní opatření proti šíření nákazy. I nadále tedy mimo jiné platí, že je nařízeno pobývat na veřejných místech nejvýše v počtu dvou osob. Ministerstvo zmírnilo jen pravidla pro nošení roušek na veřejnosti, když z této povinnosti vyňalo děti do dvou let a řidiče automobilů, pokud jedou ve vozidle sami.
USNESENÍ VLÁDY K PRODLOUŽENÍ OPATŘENÍ NALEZNETE ZDE.
OPATŘENÍ MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ K OMEZENÍ VOLNÉHO POHYBU NALEZNETE ZDE.
OPATŘENÍ MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ K OMEZENÍ MALOOBCHODNÍHO PRODEJE NALEZNETE ZDE.
OPATŘENÍ MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ K OMEZENÍ PROVOZU ORGÁNŮ VEŘEJNÉ MOCI A SPRÁVNÍCH ORGÁNŮ NALEZNETE ZDE.
USNESENÍ VLÁDY K NOŠENÍ OCHRANNÝCH PROSTŘEDKŮ DÝCHACÍCH CEST NALEZNETE ZDE.
OPATŘENÍ MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ K NOŠENÍ OCHRANNÝCH PROSTŘEDKŮ DÝCHACÍCH CEST NALEZNETE ZDE.
Ministři vzali na vědomí i další mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví, která ministerstvo oznámilo už v závěru minulého týdne, týkají se režimu v ústavech sociální péče a domovech pro seniory a mají omezit riziko přenosu nákazy mezi jejich klienty. Domovy a ústavy mají například vyčlenit prostory pouze pro nakažené, klientům pravidelně měřit teplotu a zrušit hromadné akce a společné stravování. Všichni noví nebo vracející se klienti musí být nově povinně otestováni na přítomnost koronaviru a strávit dva týdny v izolaci. Aktuálně platná mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví naleznete na https://www.mzcr.cz/obsah/aktualni-mimoradna-opatreni-a-rozhodnuti-ke-covid-19_4135_1.html.
USNESENÍ VLÁDY K ZÁKAZU NÁVŠTĚV PACIENTŮ VE ZDRAVOTNICKÝCH ZAŘÍZENÍCH A ZAŘÍZENÍCH SOCIÁLNÍCH SLUŽEB NALEZNETE ZDE.
OPATŘENÍ MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ K ZÁKAZU NÁVŠTĚV PACIENTŮ VE ZDRAVOTNICKÝCH ZAŘÍZENÍCH A ZAŘÍZENÍCH SOCIÁLNÍCH SLUŽEB NALEZNETE ZDE.
USNESENÍ VLÁDY K ELEKTRONICKÝM ŽÁDANKÁM V PROSTŘEDÍ NZIS NALEZNETE ZDE.
OPATŘENÍ MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ K ELEKTRONICKÝM ŽÁDANKÁM V PROSTŘEDÍ NZIS NALEZNETE ZDE.
USNESENÍ VLÁDY K PŘIJÍMÁNÍ NOVÝCH KLIENTŮ SOCIÁLNÍCH SLUŽEB A JEJICH TESTOVÁNÍ NA COVID-19 NALEZNETE ZDE.
OPATŘENÍ MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ K PŘIJÍMÁNÍ NOVÝCH KLIENTŮ SOCIÁLNÍCH SLUŽEB A JEJICH TESTOVÁNÍ NA COVID-19 NALEZNETE ZDE.
USNESENÍ VLÁDY K POSKYTOVÁNÍ ZDRAVOTNÍCH SLUŽEB NÁSLEDNÉ A DLOUHODOBÉ LŮŽKOVÉ PÉČE A SOCIÁLNÍCH SLUŽEB NALEZNETE ZDE.
OPATŘENÍ MINISTERSTVA ZDRAVOTNICTVÍ K POSKYTOVÁNÍ ZDRAVOTNÍCH SLUŽEB NÁSLEDNÉ A DLOUHODOBÉ LŮŽKOVÉ PÉČE A SOCIÁLNÍCH SLUŽEB NALEZNETE ZDE.
Vláda schválila zřízení a statut Centrálního řídicího týmu COVID-19, který bude novým poradním orgánem vlády a bude mít na starost projekt tzv. chytré karantény. Její pomocí chce vláda rychleji a efektivněji vyhledávat potenciálně nakažené osoby nemocí COVID-19 za využití moderních informačních technologií. Projekt je ode dneška testován v Jihomoravském kraji a s jeho realizací významně pomůže Armáda ČR. Vláda proto schválila s účinností od 30. března nasazení 300 vojáků v činné službě, kteří budou pomáhat s odběrem vzorků a dalším provozem tohoto projektu.
Předsedou Centrálního řídicího týmu COVID-19 byl jmenován náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, který se současně vzdal funkce předsedy Ústředního krizového štábu. Tím byl z rozhodnutí premiéra Andreje Babiše jmenován 1. místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček. Více v tiskové zprávě.
OPATŘENÍ K NASAZENÍ VOJÁKŮ NALEZNETE ZDE.
Ministři se seznámili také s dalšími daňovými úlevami, které připravilo Ministerstvo financí jako další fázi svého liberačního balíčku. Ministryně financí chce hromadně prominout daně z přidané hodnoty u zboží, které je dodáno bezúplatně. Jedná se například o testovací soupravy a diagnostické testovací nástroje pro COVID-19, ochranné oděvy a podobné zboží, teploměry, desinfekční prostředky a sterilizační produkty, ostatní zdravotnické prostředky a zdravotní spotřební materiál a o zboží, které k výrobě tohoto zboží slouží. Ministerstvo chce prominout také příslušenství silniční daně, konkrétně sankce za pozdější úhradu záloh daní splatných do 15. dubna a do 15. července, pokud budou uhrazeny nejpozději do 15. října 2020.
Do 12. dubna byl krizovým opatřením Ministerstva vnitra prodloužen zákaz vstupu na území České republiky pro všechny cizince s výjimkami, které platí například pro cizince s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem, pro případy tranzitu nebo pro občany EU, kteří jsou manžely českých občanů. Výjimky platí i nadále pro pendlery, dopravce či pro osoby, jejichž vstup do země je v zájmu České republiky. Nově bude až na výjimky povinná čtrnáctidenní karanténa pro všechny osoby, občany Česka i cizince, kteří od půlnoci vstoupí na naše území. Končí tedy rozdělení na rizikové a nerizikové země. Více v tiskové zprávě Ministerstva vnitra.
OPATŘENÍ NALEZNETE ZDE.
Vláda schválila také uvolnění dalších tří miliard korun z vládní rozpočtové rezervy na zajištění operativního nákupu nezbytných ochranných prostředků a dalšího vybavení na zvládání koronavirové nákazy pro Ministerstvo zdravotnictví a 4,316 miliardy na krytí nákladů, které má s centrálním nákupem ochranných prostředků Ministerstvo vnitra.
Vláda také uložila hejtmanům a primátorovi hlavního města Prahy, aby bez zbytečného odkladu zajistili ve spolupráci se starosty obcí s rozšířenou působností systém péče pro osoby bez přístřeší a osoby vykázané z důvodu domácího násilí, u nichž bylo diagnostikováno onemocnění COVID-19 a nebyly hospitalizovány nebo jim byla nařízena karanténa. Obce mají pro tyto osoby zajistit ubytovací kapacity, jejich provoz, zásobování i ostrahu.
Vláda rovněž vydala nařízení, jímž se všem zaměstnancům subjektů kritické infrastruktury, kteří se podílejí na zajištění funkčnosti kritické infrastruktury, zakazuje po dobu nouzového stavu čerpání dovolené. Výjimku mají pouze osoby v nařízené karanténě. Pro tyto osoby zároveň platí přísnější omezení pohybu na veřejnosti v době volna a každé opuštění bydliště musí každou takovou cestu, pokud možno, předem nahlásit zaměstnavateli. Zaměstnavatelé mohou těmto zaměstnancům nařídit místo mimo jejich bydliště, kde se tyto osoby musí zdržovat, ale musí jim zajistit mimo jiné zdarma důstojné ubytování i přiměřený kontakt s rodinou.
OPATŘENÍ NALEZNETE ZDE.
Ministři schválili rovněž přípravu státních zakázek do dopravní infrastruktury – na údržbu, opravy nebo nové investice. Prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury na ně stát vynaloží nad rámec stávajícího rozpočtu dalších 6,5 miliardy korun. Vláda také rozhodla po dobu nouzového stavu pomoci úlevami firmám realizujícím stavby dopravní a vodní infrastruktury. Na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu například prodloužila smluvní lhůty pro plnění těchto zakázek.
Ministr dopravy dostal za úkol také upravit rozsah zákonem garantovaného rozsahu veřejné dopravy tak, aby odpovídal současné snížené poptávce cestujících a upravit způsob prodeje jízdenek v celostátní dopravě tak, aby se maximálně omezil přímý kontakt mezi cestujícími a dopravci. Podobné doporučení dala vláda i hejtmanům a primátorovi hlavního města Prahy. Informace o opatřeních v rezortu dopravy naleznete na https://www.mdcr.cz/Media/Media-a-tiskove-zpravy/Balicek-opatreni-na-podporu-dopravy-schvalen.
Vláda schválila také návrh mimořádného zákona o zvláštních pravidlech pro vzdělávání a rozhodování na vysokých školách v roce 2020 a o posuzování doby studia pro účely dalších zákonů, který po schválení Parlamentem ve stavu legislativní nouze umožní posunout termíny přijímacích i státních zkoušek či obhajob dizertačních prací na vysokých školách. Státní zkoušky bude možné pořádat distanční formou. Podrobnosti obsahuje tisková zpráva Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.