uvod

Úřad městské části Brno-sever

Naleznete zde informace o činnosti zvolených zastupitelů, práci odborů, novinkách na úřední desce nebo tiskové zprávy vztahující se k  naší městské části.

Rodinná politika Brna-sever
I.C.E. karta neboli Seniorská obálka
 

Zajímavé články a odkazy

 • Jak třídit odpad
  • Manuál poctivého třídiče 1. díl – ZDE
  • Manuál poctivého třídiče 2. díl – ZDE
 • Rodina má mnoho krásných podob – cyklus podcastů, které byly vytvořené v rámci projektu Rodinné pasy Jihomoravského kraje. K tématům se vyjadřují zajímaví hosté z řad odborníků v dané oblasti, zástupci zainteresovaných organizací i samotní členové rodin, které žijí odlišnými formami rodinného soužití. Jednotlivé díly:

Akce pro občany

 • Seminář Nenásilná komunikace
  • Účast: Pro občany Brno-sever zdarma
  • Popis: Chtěli byste lépe zvládat konflikty a napjaté situace s dětmi, partnery, rodiči či kolegy v práci? Naučit se praktickou metodu, jak dojít k dobrému řešení pro obě strany? Pak přijďte za námi do Společenského centra na Lesné na seminář Nenásilná komunikace. Seminář povede lektorka nenásilné komunikace Ing. Irma Macháčová (KomunikceSrdcem.cz.) Počet míst je omezen. Účast je možná po rezervaci. Prosíme o přihlášení předem do 15.05.2023 na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. či telefon: 770 144 284.
  • Kde: Společenské centrum, Okružní 21, Brno-Lesná
  • Kdy: 18.05.2023 od 17:30 do 20:30 hod.
 • Hýbejme se pro zdraví aneb Nordic walking na Severu
  • Účast: Pro občany Brno-sever zdarma
  • Popis: Úvodní lekce Nordic walking. Naučíte se základy techniky chůze se speciálními holemi, které budou zapůjčeny. Akce je určena zdravým aktivním osobám. Spolupořadatel – Nordic Sports, s.r.o., Mgr. Miroslav Mira, zakladatel Severské chůze u nás. Účast je s nutnou rezervací předem vzhledem k omezeném počtu osob. Prosíme o přihlášení předem na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. či telefon: 770 144 284.
  • Kde: Dusíkova 5, Brno-Lesná, budova vzdělávacího a sportovního centra Maják
  • Kdy: termín bude stanoven dle zájmu
 • Jak na osobní finance
  • Účast: Pro občany Brno-sever zdarma
  • Popis: Aktuální situace kolem zdražování potravin a energií může nejednu rodinu či jednotlivce dostat do úzkých. Ne pro každého je vytvoření rodinného rozpočtu samozřejmé a jednoduché. Přijďte se inspirovat, jak ušetřit v rodinném rozpočtu. Dozvíte se, co je technika tří nádob, jak uspořit pomocí drobností, rizika telefonních nabídek, rizikové půjčky a rizikové faktory výdajů, základy investic a spoření, jak předcházet exekucím až po přehled možných sociálních dávek.
  • Přihlášení: Počet míst je omezen. Prosíme o přihlášení předem na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. či telefon: 770 144 284.
  • Kde: Společenské centrum, Okružní 21, Brno-Lesná
  • Kdy: termín bude stanoven dle zájmu
 • Jak na osobní finance – pro seniory
  • Účast: Pro občany Brno-sever zdarma
  • Popis: Aktuální situace kolem zdražování potravin a energií může nejednoho dostat do úzkých. Ne pro každého je vytvoření domácího rozpočtu samozřejmé a jednoduché. Přijďte se inspirovat, jak ušetřit v osobním rozpočtu. Dozvíte se, co je technika tří nádob, jak uspořit pomocí drobností, rizika telefonních nabídek, rizikové půjčky a rizikové faktory výdajů, základy investic a spoření, jak předcházet exekucím až po přehled možných sociálních dávek.
  • Přihlášení: Počet míst je omezen. Prosíme o přihlášení předem na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. či telefon: 770 144 284.
  • Kde: Společenské centrum, Okružní 21, Brno-Lesná
  • Kdy: termín bude stanoven dle zájmu
 • Večer pro manžele a partnery
  • Účast: Pro občany Brno-sever zdarma
  • Popis: Plánovaným večerem bude provázet jáhen a známý brněnský kadeřník Mgr. Jan Špilar, hudební doprovod brněnský jazzman Milan Kašuba. Akce je určena všem manželům či partnerským párům. Účast je s nutnou rezervací předem vzhledem k přípravě večera. Prosíme o přihlášení předem na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. či telefon: 770 144 284.
  • Kde: Společenské centrum, Okružní 21, Brno-Lesná
  • Kdy: únor 2024 v 18:00 hod. (konkrétní termín bude upřesněn)

Mobilní aplikace Průvodce severem

logo

K naplňování prorodinné politiky na Brně-severu patří i moderní přístupy poskytování informací veřejnosti, a proto jsme ve spolupráci s Provozně ekonomickou fakultou Mendelovy univerzity vyvinuli mobilní aplikaci Průvodce severem: www.sever.brno.cz/pruvodce-severem


Mobilní aplikace vytvořená pro vaši snazší informovanost o volnočasových možnostech v naší městské části nyní obsahuje na 300 míst. Než se rodiče vydají na konkrétní hřiště, mohou si v aplikaci najít, jaké je tam parkování či zda je na místě občerstvení nebo kde je nejbližší WC. V aplikaci se také nachází seznam osmdesáti organizací a spolků aktivních v rodinné politice včetně aktuálních kontaktních údajů. Organizace jsou přehledně rozděleny podle zájmové činnosti či zaměření na věkovou skupinu. Naleznete zde kontakty jak na kluby pro seniory, tak na pobočky sportovních organizací, jako je např. Sokol nebo organizace, které se zabývají prosociální činností. Tvůrci aplikace chtěli zpříjemnit život rodinám s dětmi, maminkám s kočárky a pejskařům. Pro rodiče malých dětí je rychlá dostupnost důležitých informací zásadní. Ušetřete si čas a naši aplikaci vyzkoušejte! Pak nám dejte vědět, jak se vám s ní pracuje.

                                   pruvodce 1                                             pruvodce 2

Mezigenerační centrum Family a Senior Point (FSP)

Bezbariérové kontaktní centrum se nachází se v přízemí Společenského centra na Lesné, Okružní 21.

Každý všední den od 9 do 17 hodin na vás čekají naše referentky, díky přátelské atmosféře se zde člověk cítí jako doma, je tu stále živo a vždy mají co nabídnout, hlavně skvělé programy pro rodiče s dětmi a pro seniory.

Family Point je bezbariérové místo přátelské rodině, které umožňuje pečovat o malé děti a získávat informace pro podporu rodinného života. Hodně rodičů využívá prostor k přebalení či nakrmení dítěte, které může být zároveň v kolektivu dalších dětí a seznámit se s ostatními. Součástí programu je i vzdělávání. Probíhají zde montessori dílničky, přednášky o autismu, budování sebedůvěry dítěte, období vzdoru dítěte, komunikace mezi partnery, když rodiče podnikají atd. V současnosti se v Pointu jednou za měsíc scházejí také maminky – cizinky se svými dětmi a nepravidelně se setkává podpůrná skupinka žen s poporodní depresí. Program se postupně zaplňuje, maminky samy přicházejí s nápady, které zde chtějí uskutečnit.

Senior Point je kontaktní místo pro seniory, kam se mohou lidé nad 55 let obrátit s různými dotazy. Naše referentky poradí se základními informacemi z oblasti sociální, bezpečnostní, prevence, bytové problematiky, ochrany spotřebitelů či nabídky volnočasových aktivit. Pro seniory je důležitý sociální kontakt, který mohou pracovnice zprostředkovat či si se seniorem „jen tak“ popovídat. Náš Senior Point se těší velké oblibě a vysoké návštěvnosti.

Nabízíme také bezplatnou sociálněprávní poradnu, kde je nutné se předem objednat.

Pravidelný program Senior Pointu probíhá každou středu v měsíci:

 • trénink paměti,fs point
 • cvičení pro zdraví,
 • trénink pro oči,
 • zpívání pro radost,
 • společenské hry.

Středeční dopoledne jsou rezervována jen pro seniory.

V rámci pravidelných aktivit nabízíme i společnou aktivitu pro rodiče a prarodiče s dětmi Spolek tvůrčích rodičů a prarodičů. Každé pondělí se od 10 do 12 hodin ve FSP scházejí rodiče s dětmi a babičky/dědečci s vnoučaty i bez nich. Dvojice si nejdříve poslechnou krátký příběh a poté jej zkusí výtvarně zpracovat s použitím různých materiálů. Nečekejte žádný materiální výsledek. Cílem je samotná činnost a čas prožitý spolu. Jsme rádi, že můžeme dětem dopřát kontakt s příchozí babičkou/dědečkem i čas prožitý s ostatními vrstevníky.

Pro obě skupiny nabízíme muzikoterapii, kdy účastníci sedí v kruhu na židlích a užívají si rytmu hudby. Pro velký zájem ze strany maminek byla zařazena i muzikoterapie pro rodiče/prarodiče s dětmi – Zpívání s nejmenšími.

FSP je unikátní tím, že na jednom místě kombinuje aktivity jak pro mladé lidi, pro rodiče s dětmi, tak i pro seniory. Probíhá zde v dopoledních, odpoledních a občas i ve večerních hodinách celá řada přednášek, seminářů a kurzů.

Aktuální program na daný měsíc najdete zde: www.sever.brno.cz/family-point-a-senior-point

Rodinná politika Brna-sever

rod politika

Jednou z nejdůležitějších kvalit života je dobře fungující rodina, z níž čerpáme energii dál ve vztazích, ve své práci nebo v těžkých životních situacích. Stejně tak důležitá jsou dobrá přátelství či pocit domova. Hlavním cílem rodinné politiky je podporovat vznik a zachování funkčních rodin, kvalitu rodinného života a vhodných podmínek pro rodiny a umožnit tak jejich členům svobodně realizovat vlastní životní strategie v naplňování jak rodičovských, tak i profesních plánů. Proto je rodinná politika samozřejmou součástí agendy naší městské části.

Abychom mohli efektivně komunikovat rodinnou politiku Brna-severu i na sociálních sítích, máme tuto facebookovou stránku www.facebook.com/brnosever.prorodinu

Aktuální cíle rodinné politiky Brna-severu jsme si vytyčili v podobě prorodinných opatření v rámci projektu Audit familyfriendlycommunity. Městská část se zapojila do pilotního projektu Jihomoravského kraje, který má za cíl zlepšit prorodinné klima, klima přátelské rodině v naší městské části, podpořit budování vztahů v rodinách a mezigenerační dialog. Vedení naší městské části záleží na tom, aby se rodiny cítily dobře, aby se jim zde dobře žilo. Zajímají nás situace všech věkových kategorií a potřeb obyvatel od novorozenců, přes předškoláky, školáky, studenty, pracující rodiny, babičky a dědečky, seniory či těch, kteří žijí sami, nebo těch, kteří se starají nebo v budoucnosti budou starat o někoho blízkého.

Více o auditu najdete zde:

www.sever.brno.cz/audit-familyfriendlycommunity

www.auditfamilyfriendlycommunity.cz

referentka rodinné politiky: Ing. Andrea Křístková

 • Bratislavská 71, dveře č. 104, 1. NP
 • e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 • mobil: 770 144 284

Nabídka Úřadu městské části pro občany: