uvod

Úřad městské části Brno-sever

Naleznete zde informace o činnosti zvolených zastupitelů, práci odborů, novinkách na úřední desce nebo tiskové zprávy vztahující se k  naší městské části.

Rodinná politika Brna-sever
I.C.E. karta neboli Seniorská obálka
 

O aplikaci

Mobilní aplikace Průvodce severem je průvodcem městskou částí Brno-sever nejen pro rodiny. Aplikace vznikla v rámci projektu Audit familyfriendlycommunity, do kterého je Brno-sever do roku 2017 jako jedna z prvních obcí v České republice aktivně zapojená.

Aplikace obsahuje:

 • více jak 70 dětských hřišť a sportovišť včetně jejich fotografií a mnoha údajů o nich (dostupnost parkování, WC, bezbariérový přístup, povrch, množství zeleně uvnitř a vně a další)
 • více jak 80 organizací a spolků aktivních na Brně-severu, které lze třídit dle oboru činnosti
 • více jak 90 památek, které jsou členěny na kulturní památky, pomníky a památníky, pamětní desky a kříže, sochy a objekty moderní architektury
 • 34 mateřských a základních škol, středních a vyšších odborných, uměleckých a speciálních škol
 • 11 psích výběhů včetně jejich fotografií, otevírací doby a dalších údajů

Funkce aplikace:

 • zobrazení jednotlivých míst na mapě
 • zobrazení seznamu míst v městské části
 • možnost přidání místa do oblíbených položek
 • hledání podle klíčových slov nebo kategorií či podkategorií
 • možnost přímo kontaktovat odpovědné pracovníky u organizací a spolků
 • hlášení chyb a závad
 • navigace ke každému místu nebo organizaci

Aplikace vznikla pro podporu rodičů s dětmi ve spolupráci s Provozně ekonomickou fakultou Mendelovy univerzity v Brně a vytvořil ji tým Spatial Hub. Studenti zmapovali všechna hřiště a výběhy pro psy, následně byly informace rozšířeny o seznam neziskovek z Brna-severu. Zaznamenávali různé informace o stavu hřiště, vybavení, přítomnosti stínu, vzdálenosti WC apod. Poté aplikaci naprogramovali a udělali ji příjemný a moderní design. Vznikl tak přehledný seznam, který jsme doplnili aktuálními fotografiemi hřišť a výběhů.

V aplikaci se také nachází seznam osmdesáti organizací a spolků aktivních v rodinné politice včetně kontaktních údajů. Organizace jsou přehledně rozděleny podle zájmové činnosti, zaměření na věkovou skupinu a orientaci na občany. Naleznete zde kontakty jak na kluby pro seniory, tak na pobočky sportovních organizací, jako je např. Sokol nebo organizace, které se zabývají prosociální činností. Nově zde naleznete kompletní seznam škol a školek a všech dostupných památek na Brně-severu.

Aplikace také nabízí integraci jiné online služby městské části pro občany – „Servisdesk“. Díky Servisdesku můžete úřadu nahlásit problém, kterého si na hřištích přímo v terénu všimnete. Stačí si hřiště nebo psí výběh v aplikaci vyhledat a kliknout na tlačítko „Nahlásit problém“. Po rozvinutí formuláře pak můžete popsat např. rozbitou lavičku nebo nefunkční herní prvek. Referentka úřadu městské části poté tento problém předá na příslušný odbor, který vzniklou situaci bude řešit.

Aplikace je první svého druhu na území města Brna a její výhodou je, že pracuje i off-line.