uvod

Úřad městské části Brno-sever

Naleznete zde informace o činnosti zvolených zastupitelů, práci odborů, novinkách na úřední desce nebo tiskové zprávy vztahující se k  naší městské části.

Rodinná politika Brna-sever
I.C.E. karta neboli Seniorská obálka
 

Zajímavé články a odkazy

 • Jak třídit odpad
  • Manuál poctivého třídiče 1. díl – ZDE
  • Manuál poctivého třídiče 2. díl – ZDE
 • Rodina má mnoho krásných podob – cyklus podcastů, které byly vytvořené v rámci projektu Rodinné pasy Jihomoravského kraje. K tématům se vyjadřují zajímaví hosté z řad odborníků v dané oblasti, zástupci zainteresovaných organizací i samotní členové rodin, které žijí odlišnými formami rodinného soužití. Jednotlivé díly:

Akce pro občany

 • Seminář Nenásilná komunikace
  • Účast: Pro občany Brno-sever zdarma
  • Popis: Chtěli byste lépe zvládat konflikty a napjaté situace s dětmi, partnery, rodiči či kolegy v práci? Naučit se praktickou metodu, jak dojít k dobrému řešení pro obě strany? Pak přijďte za námi do Společenského centra na Lesné na seminář Nenásilná komunikace. Seminář povede lektorka nenásilné komunikace Ing. Irma Macháčová (KomunikceSrdcem.cz.) Počet míst je omezen. Účast je možná po rezervaci. Prosíme o přihlášení do 30.05.2022 na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. či telefon: 770 144 284.
  • Kde: Společenské centrum, Okružní 21, Brno-Lesná
  • Kdy: 02.06.2022 v 17:30 hod. (v případě, že to epidemiologická situace dovolí)

Mezigenerační centrum Family a Senior Point (FSP)

Bezbariérové kontaktní centrum se nachází se v přízemí Společenského centra na Lesné, Okružní 21.

Každý všední den od 9 do 17 hodin na vás čekají naše referentky, díky přátelské atmosféře se zde člověk cítí jako doma, je tu stále živo a vždy mají co nabídnout, hlavně skvělé programy pro rodiče s dětmi a pro seniory.

Family Point je bezbariérové místo přátelské rodině, které umožňuje pečovat o malé děti a získávat informace pro podporu rodinného života. Hodně rodičů využívá prostor k přebalení či nakrmení dítěte, které může být zároveň v kolektivu dalších dětí a seznámit se s ostatními. Součástí programu je i vzdělávání. Probíhají zde montessori dílničky, přednášky o autismu, budování sebedůvěry dítěte, období vzdoru dítěte, komunikace mezi partnery, když rodiče podnikají atd. V současnosti se v Pointu jednou za měsíc scházejí také maminky – cizinky se svými dětmi a nepravidelně se setkává podpůrná skupinka žen s poporodní depresí. Program se postupně zaplňuje, maminky samy přicházejí s nápady, které zde chtějí uskutečnit.

Senior Point je kontaktní místo pro seniory, kam se mohou lidé nad 55 let obrátit s různými dotazy. Naše referentky poradí se základními informacemi z oblasti sociální, bezpečnostní, prevence, bytové problematiky, ochrany spotřebitelů či nabídky volnočasových aktivit. Pro seniory je důležitý sociální kontakt, který mohou pracovnice zprostředkovat či si se seniorem „jen tak“ popovídat. Náš Senior Point se těší velké oblibě a vysoké návštěvnosti.

Nabízíme také bezplatnou sociálněprávní poradnu, kde je nutné se předem objednat.

Pravidelný program Senior Pointu probíhá každou středu v měsíci:

 • trénink paměti,fs point
 • cvičení pro zdraví,
 • trénink pro oči,
 • zpívání pro radost,
 • společenské hry.

Středeční dopoledne jsou rezervována jen pro seniory.

V rámci pravidelných aktivit nabízíme i společnou aktivitu pro rodiče a prarodiče s dětmi Spolek tvůrčích rodičů a prarodičů. Každé pondělí se od 10 do 12 hodin ve FSP scházejí rodiče s dětmi a babičky/dědečci s vnoučaty i bez nich. Dvojice si nejdříve poslechnou krátký příběh a poté jej zkusí výtvarně zpracovat s použitím různých materiálů. Nečekejte žádný materiální výsledek. Cílem je samotná činnost a čas prožitý spolu. Jsme rádi, že můžeme dětem dopřát kontakt s příchozí babičkou/dědečkem i čas prožitý s ostatními vrstevníky.

Pro obě skupiny nabízíme muzikoterapii, kdy účastníci sedí v kruhu na židlích a užívají si rytmu hudby. Pro velký zájem ze strany maminek byla zařazena i muzikoterapie pro rodiče/prarodiče s dětmi – Zpívání s nejmenšími.

FSP je unikátní tím, že na jednom místě kombinuje aktivity jak pro mladé lidi, pro rodiče s dětmi, tak i pro seniory. Probíhá zde v dopoledních, odpoledních a občas i ve večerních hodinách celá řada přednášek, seminářů a kurzů.

Aktuální program na daný měsíc najdete zde: www.sever.brno.cz/family-point-a-senior-point

Nabídka služeb a pomoci pro rodiny, seniory a pečující

 • Jste pečující nebo se teprve rozhodujete stát pečujícím o osobu blízkou? Můžete se obrátit na poradce neziskové organizace Unie pečujících – https://uniepecujicich.cz/tym/, kteří mají s péčí osobní zkušenost a ve svých oblastech odborné vzdělání. Můžete si také poslechnout podcast z cyklu Rodina má mnoho krásných podob s tématem Rodiny se členem s postižením https://open.spotify.com/episode/3iT8eCqnRVZ3NH6DQbTMIW
 • Jste pečující? Je na Vás závislá nějaká další osoba? Máte vypracovaný Nouzový plán péče?
  Nouzový plán péče je podpora v případě náhlého onemocnění pečujícího. Nouzový plán péče obsahuje veškeré informace o tom, jak probíhá péče a jaké jsou potřeby osoby, o níž se pečující stará. Bližší informace včetně plánu ke stažení najdete zde: www.pecujdoma.cz/nase-sluzby/nouzovy-plan-pece
 • Žije váš senior sám a nenosí u sebe trvale telefon, který by v případě pádu v bytě či venku mohl použít a přivolat si pomoci? Řešením může být SOS tlačítko – služba tísňového volání, díky které je pomoc na blízku stisknutím tlačítka. Službu nabízí MMB. Více info najdete zde: https://socialnipece.brno.cz/sluzby-mesta/tlacitko-tisnoveho-volani/
 • Doprava pro seniory – Senior taxi – ZDE
 • Jídelny a restaurace s rozvozem – ZDE
 • Nákupy, úklidy a další práce nejen pro seniory – ZDE
 • Nabízené služby neziskových organizací Brna-severu najdete v aplikaci Průvodce severem a o jejich činnosti se více můžete dozvědět na výstavách, které organizujeme na poliklinice Lesná. Aplikace je ke stažení zde www.sever.brno.cz/pruvodce-severem
 • Jste v nouzi? Nabízíme přehled kontaktů pro psychickou pomoc a podporu

Od krizových linek, přes online poradny až po vyhledávače psychoterapeutů. Všechny důležité kontakty a odkazy na jednom místě tak, že když se člověk dostane do akutních psychických potíží, bude hned vědět, kam se ozvat.

Linky důvěry a bezpečí:

Služby pomáhající zprostředkování psychoterapie:

Mobilní aplikace Průvodce severem

logo

K naplňování prorodinné politiky na Brně-severu patří i moderní přístupy poskytování informací veřejnosti, a proto jsme ve spolupráci s Provozně ekonomickou fakultou Mendelovy univerzity vyvinuli mobilní aplikaci Průvodce severem: www.sever.brno.cz/pruvodce-severem


Mobilní aplikace vytvořená pro vaši snazší informovanost o volnočasových možnostech v naší městské části nyní obsahuje na 300 míst. Než se rodiče vydají na konkrétní hřiště, mohou si v aplikaci najít, jaké je tam parkování či zda je na místě občerstvení nebo kde je nejbližší WC. V aplikaci se také nachází seznam osmdesáti organizací a spolků aktivních v rodinné politice včetně aktuálních kontaktních údajů. Organizace jsou přehledně rozděleny podle zájmové činnosti či zaměření na věkovou skupinu. Naleznete zde kontakty jak na kluby pro seniory, tak na pobočky sportovních organizací, jako je např. Sokol nebo organizace, které se zabývají prosociální činností. Tvůrci aplikace chtěli zpříjemnit život rodinám s dětmi, maminkám s kočárky a pejskařům. Pro rodiče malých dětí je rychlá dostupnost důležitých informací zásadní. Ušetřete si čas a naši aplikaci vyzkoušejte! Pak nám dejte vědět, jak se vám s ní pracuje.

                                   pruvodce 1                                             pruvodce 2

Další články...

 1. Rodinná politika Brna-sever